کم کاری تیروئید در شرایطی حاصل می شود که تولید هورمون تیروئید کافی نباشد،و 4.6 درصد افراد بالای 12 سال را در آمریکا تحت تاثیر قرار می دهد.کمک کاری تیروئید می تواند از کمبود ید باشد( به طور خاص در کشورهای توسعه یافته ها) ،قرار گرفتن در معرض ید-131 رادیواکتیو، تخریب اتوایمیون غده تیروئید (به نام بیماری هاشیموتو)، یا عدم وجود غده تیروئید در مجموع (از جمله از بین رفتن در جراحی یا از دست دادن در هنگام تولد)،عدم درمان کم کاری تیروئید می تواند به پیامدهای جدی منجر شود، شامل  بیماری تهدید کننده زندگی بیهوشی مکسیدما ، اگرچه  نادر است. از آنجایی که هورمونهای تیروئید بسیاری از سیستم های بدن انسان را تنظیم می کنند، علائم هیپوتیروییدی متفاوت و پراکنده هستند.

روش 1

ارزیابی علائم اولیه

1-      تشخیص داشتن ریسک کم کاری تیروئید.اگر شما می دانید در ریسک برای یک بیماری هستید لازم است تا توجه بیشتری به این علائم داشته باشید.خیلی مهم است که به طور خاص به کمک کاری تیروئید توجه ویژه داشته باشیم به دلیل اینکه این غده تمام بدن را تحت تاثیر قرار می دهدو شناساسس علائم به تنهایی سخت ایت و برای تایید آن آزمایش خون لازم می باشد و زنان بیشتر در سن بالای 60 سالگی در معرض ابتلا به آن می باشند.اگر شما نیز یکی از موارد زیر را داشتید بیشتر در ضن ابتلا به کم کاری تیروئید می باشید:

 • قبلا مشکلات غده تیروئید را داشته اید
 • در طی شش ماه گذشته حامله بوده اید و یا زایمان کرده اید.
 • یک بیماری خودایمنی دیگر داشته اید(لوپوس، دیابت نوع 1 ،آنمی، آرتریت روماتوئید و غیره)
 • غده تیروئید خود را برداشته اید.
 • اشعه به گردن ، تیروئید یا قفسه سینه شما تابیده است.
 • اختلال ژنتیکی زنانه سندروم ترنر داشته اید.
 • بیماری های تیروئیدی در خانواده شما وجود داشته است.
 • جراحی برای حل مشکل تیروئید داشته اید.

 

 

1-      یبوست را در نظر بگیرید:

مدفوع سخت یا خروج سخت مدفوع(یبوست) می تواند به کم کاری تیروئید منجر گردد به دلیل اینگه وقتی بدن هورمون تیروئید کافی ندارد فرایندهای آن کم سرعت می شوند ، شامل هضم

 

3-      حساسیت خود را به سرما بسنجید: در رشد کم کاری تیروئید،مشا یک افزایش فزاینده در حساسیت به درجه حرارت سرد در هرجایی که هستید پیدا کنید.و به دلیل این است که فرایندهای بدن در فقدان هورمون تیروئید کاهش پیدا می کنند.

4-  به احساس خستگی توجه داشته باشید. به علت آنکه کم کاری تیروئید پیشرفت می کند، ممکن است همچنان احساس خستگی و سستی داشته باشید به دلیل اینکه فقدان هورمون تیروئیدباعث می شود تا متابولیسم کاهش یابد.کم کاری تیروئید همچنین می تواند منجر به کم خونی و آپنه خواب گردد ، که هر دو باعث خستگی می شوند.

5-      دوره های پریود نامنظم را مد نظر قرار بدهید (اگر دختر می باشید).در زنان،کاهش در هورمون های تیروئید باعث پریودهای نامنظم می گردد که می تواند منجر به کاهش باروری یا نقص در باروری و حامله شدن گردد.همچنین می تواند منجر به پریودهای با خونریزی زیاد گردد.

6-     مشکلات جنسی را مدنظر قرار بدهید(اگر پسر می باشید).خیلی از مردان با کم کاری تیروئید درمان نشده تجربه کاهش میل جنسی ، اختلال عملکرد نعوظ و انزال زودرس دارند. اگر از ترکیبی از این مشکلات رنج می برید، باید به پزشک خود مراجعه کنید تا برای کم کاری تیروئید تست شوید.

 

7-      ناخن های شکننده را مدنظر قرار بدهید.کم کاری تیروئید می تواند منجر به ناخن های شکننده گردد

کم کاری تیروئید می تواند منجر به ریزش مو و یا موهای خشک و شکننده گردد.

8-   به ضعف خود توجه داشته باشید. احساس ضعف، با احساس خستگی سستی همراه است، که در نتیجه سیستم های بدن کاهش می یابد و سطح هورمون تیروئید کم می شود. احساس ضعف به این معنی است که شما در بخش های مختلف عضلانی قدرت کمتری را تجربه می کنید.

 

9-      به چهره رنگ پریده یا خشک خود توجه داشته باشید.اگرچه چهره رنگ پریده به تنهایی نمی تواند نشانه کم کاری تیروئید باشد.رنگ پریدگی به همراه خشک شدن کلی پوست می تواند نشانه کم کاری تیروئید باشد و اگرشما به طور مداوم از کرم های مرطوب کننده استفاده می کنید آگاه باشید که این مشئله می تواند منجر به مشکلات بزرگتری برای بدن شما گردد.

 • اگر شما کم کاری تیروئید داشته باشید ممکن است کمتر عرق کنید.

 

 

10- به داشتن وزن اضافه توجه کنید. افزایش غیر طبیعی یا سریع وزن می تواند تعیین کننده کم کاری تیروئید باشد زیرا نوسان هورمون و یا کاهش هورمون ها مانند کمبود هورمون تیروئید سبب افزایش وزن غیرعمد یا ناخواسته می شود .

 

11-  درمورد درد عضلات و یا ماهیچه ها مراقب باشید . شما می توانید درد مفاصل و عضلات را تجربه کنید، زیرا بدن تحت تاثیر کاهش هورمون تیروئید قرار دارد. این درد اغلب به عنوان سفتی در ماهیچه ها و تورم، و یا درد کلی  در مفصل های شما بیان می شود .

 

 

 

12-در مورد احساس افسردگی آگاه باشید. زنان مبتلا به کم کاری تیروئید پس از زایمان ممکن است به افسردگی پس از زایمان اشتباه تشخیص داده شوند زیرا برخی از علائم یکسان هستند – افسردگی و افسردگی.زنان در ماههای زایمان یا پس از زایمان باید یک دکتر را در مورد افسردگی ببینند  و یا اگر خستگی و سستی بعد از چند ماه ناپدید نگردید.

 • کم کاری تیروئید می تواند منجر به اختلالات روانی نیز گردد

 

روش 2

ارزیابی علائم بعدی

1-      به کاهش حس چشایی خود توجه داشته باشید.اگر کم کاری تیروئید درمان نگردد فقدان هورمون تیروئید دربدن می تواند مشکلات دیگری را برای سیستمم  های بدن به همراه داشته باشید.اگر چنانچه حس چشایی یا بینایی شما کاهش یافت این می تواند به این معنا باشد که شما هورمون تیروئید کافی ندارید.

2-      به پف کردن دست و پاهایتان توجه داشته باشید.اگر کم کاری تیروئید درمان نگردد فقدان هورمون تیروئید می تواند منجر به پف کردن صورت و پاها و دست های شما گردد.اگر این موارد برای شمکا رخ داد به دکتر مراجعه نمایید.

 

3-  به سخت صحبت کردن توجه نمایید.گرفتگی صدا می تواند یکی از علائم کم کاری تیروئید درمان نشده باشد و نتیجه آهسته شدن فرایندهای بدن  به علت فقدان هورمون تیروئید باشد.

 

 

4-   اگر ابروهایتان نازک تر و پوست تان کلفت تر شد توجه نمایید.نازک شدن مو به طور کلی می تواند از نشانه های کم کاری تیروئید باشد و به طور همزمان می تواند به ابروهای شما برسد و همچنین زمانی که بدن با فقدان هورمون تیروئید مواجه می گردد پوست بدن ضخیم تر می گردد.

 

5-  به تعداد ضربان قلب خود توجه نمایید.دوباره تکرار می نیم ، زمانی که بدن ار فقدان هورمون تیروئید رنج می برد سیستم های آن تحت تاثیر قرار می گیرد.قلب ، مهم ترین سیستم در بدن کندتر می گردد زمانی که مشکل تیروئید درمان نگردد.

 

1-      اگر صداها را زمخت می گویید.تغییرات در نحوه صحبت کردن شما می تواند یکی از نشانه های تیروئید درمان نشده باشد. یک نتیجه سوخت و ساز ضعیفکاهش در توانایی صحبت کردن واضح می باشد.اگر شما متوجه شدید کیفیت صدای شما کاهش یافته این به این معنا می تواند باشد که کم کاری تیروئید رشد داشته است.

 • از آنجایی که تیروئید در گلو قرار گرفته است این نمی تواند تعجب برانگیز باشد که شما نشانه های صدای زمخت را داشته باشید.

روش 3

به دنبال راهنمایی برای علائم خود باشید

1-                  اگر چند علامت را داشتید به دکتر بروید.اگر متوجه شدید که بیش از یکی از علائم یا دو تا از این علائم را داشتید وقت آن است که به دکتر بروید.

2-      انتظار می رود به طور کامل مورد بررسی قرار گیرد .یک دکتر قبل از رفتن به مرحله بعد کم کاری تیروئید که ازمایش خون است سوالات مشخصی را از شما خواهد پرسید . بنابراین لازم است تا شما قبل از رفتن به دکتر علائم خود را یادداشت نمایید.

در ضمن لازم است تا شما تاریخچه ای از داروهایی که قبلا برای تیروئید مصرف کرده اید را یادداشت کنید.

 

2-      آزمایش خوب بدهید.از آنجایی که کم کاری تیروئید به تنهایی با علائم نمی تواند تشخیص داده شود لازم است تا از طریق آزمایش خون سطخ هورمون تیروئید شما اندازه گیری گردد.

 1. یکی از آزمایش ها آزمایش TSH می باشد TSH یک ازمایش بسیار حساس می باشد که فعالیت تیروئید را اندازه گیری می کند و سطح بالای آن به معنای کم کاری تیروئید می باشد
 2. آزمایش دیگر آزمایش T4 می باشد. این ازمایش سطه هورمون تیروئید را می سنجد و سطح پایین ان به معنای کم کاری تیروئید می باشد.

یک تست متداول تست autoantibody تیروئید می باشد . autoantibody های تیروئید در خون شخص دچار کم کاری تیروئیدی دیده می شود که بیماری هاشیموتو داشته باشد،بنابراین اگرچه این تست به وضوح ثابت می کند که شخصی کم کاری تیروئید دارد، اگر autoantibody ها حاضر نباشند ، یک شخص ممکن است هنوز کم کاری تیروئیدی داشته باشد که که باعثش مورد دیگری بوده است.

 

 

4-      برای شروع خوردن داروهای کم کاری تیروئید آماده شوید.زمانی که شما به کم کاری تیروئید تشخیص داده شدید اغلب پزکان به شما دارو می دهند.کم کاری تیروئید موردی است که نمی تواند معالجه شود بنابراین جایگزینی هورمون تنها حالتی است که کمبود TSH و T4 را تنظیم نماید.داروی تجویز شده دارای T4 می باشد که به عنوان تیروکسین شناخته می شود.

 1. شما باید در مورد دوز تجویز شده بسیار دقیق باشید مقدار کم دارد منجر به ادامه کم کاری تیروئید می گردد و دوز زیاد منجر به توسعه شرایط مخالف پرکاری تیروئید می انجامد.

پرکاری تیروئید شامل ضربان قلب سریع ،ناتوانی در خواب ، عصبی بودن، افزایش اشتها و احساس لرزش

5-      اگر لزوم به تغییر دارویی داشتید آنرا پیگیری کنید.در ابتدا شما نیاز به افزایش دوز T4 مبتنی بر علائم خود دارید.هر زمانی که دکتر دوز T4 را افزایش داد در 6 تا 10 هفته پس از آن شما نیاز به آزمایش خون دارید تا مطمئن شوید که سطوح T4 نرمال است.

 1. سرانجام شما و دکترتان خیالتان در مورد دوز موردنظر آسوده می گردد و شما یک سال بعد می توانید سطح T4 را تست نمایید.
 2. نوزادان و کودکان باید به شدت رژیم های دارویی خود را حفظ کنند یا خطر ناتوانی در رشد ذهنی و فکری و رشد ناگهانی

 

 

6-      در مورد عوارض دارویی هوشیار باشید.هر فردی با دیگری متفاوت است بنابراین شما باید به بدن خود توجه کافی را داشته باشید و اگر عوارض زیاد شد به دکتر مراجعه کنید و یا اگر داروهای دیگری مصرف کردید که با داروی T4 تداخل دارد.

 1. به بازگشت یا بدتر شدن علائم توجه کافی داشته باشید.این می تواند به این معنا باشد که شما داروی کافی دریافت نمی کنید
 2. موارد دیگری که با گرفتن T4 می تواند باشد شامل گرفتن داروهایی که از جذب T4 در بدن جلوگیری می کنند شامل آنتی اسیدهای مبتنی بر کلسیم، قرص های آهن و داروهایی که شامل استروژن هستند.

اگرمتوجه شدید که افزایش یا کاهش 10 پوندی وزن پیدا کردید این مسئله می تواند ناشی از مشکلات تیروئیدی باشد