چطور یبوست را درمان کنیم

تقریبا هر شخصی  که گهگاه دچار یبوست می شود مدفوع سفت دارد یا بیش از دو روز حرکات روده ای نداشته است.معمولا با تغییر در رژیم غذایی می توان طی چند روز یبوست را درمان کرد.اما اگر با این روشها درمان نشدید و یا نشانه های درد داشتید حتما به دکتر مراجعه کنید.

روش 1

تغییرات رژیم غذایی

 

 

 

 

 

1-      آب بیشتری بنوشید.در روز حداقل 8 لیوان آب و مایعات بدون کافئین بنوشید اگر دچار یبوست شده اید.کم آبی یک دلیل عمده برای یبوست می باشد و اگر آب کمتری مصرف کنید شرایط را بدتر خواهید کرد.

 • زمانی که شما به حرکات عادی روده ای برگشتید.و حداقل سه بار در هفته به دستشویی رفتید.شما می توانیداین اندازه گیری را متوقف کنید به صورتی که تنها ادار شما بی رنگ یا زرد کم رنگ باشد.و هر زمانی احساس تشنگی کردید دیگر آب بنوشید.

 

 

2-      به تدریج فیبری که دریافت می کنید را افزایش دهید.رژیم غذایی مبتنی بر فیبر یکی از مهمترین اجزای رژیم غذایی برای حرکات سالم روده می باشد.بزرگسالان باید در روز 20 تا 35 گرم فیبر در یافت کنند اما به تدریج به این میزان برسید و یکدفعه آنرا زیاد نکنید تا دچار نفخ و گاز نشوید.سعی کنید فیبر دریافتی را از منایع مختلفی که در رژیم غذایی خود قرار داده اید دریافت کنید.

 • نان و غلات:100 درصد حبوبات دارای سبوس(9 گرم در هر یک سوم لیوان/80 میلی لیتر)گندم خورد کرده(3.5 گرم در هر یک دوم لیوان/120 میلی لیتر)، مافین سبوس جو(3گرم)
 • حبوبات:6 تا 10 گرم در هر یک دوم لیوان/120 میلی لیتر به صورت پخته، بسته به نوع
 • میوه ها: گلابی (5.5 گرم با پوست)، تمشک (4 گرم در هر ½ فنجان / 120 میلی لیتر)، یا آلو (3.8 گرم در ½ فنجان / 120 میلی لیتر خورشتی)
 • سبزیجات: سیب زمینی یا سیب زمینی شیرین (3-4 گرم، پخته شده در پوست)، نخود سبز (4 گرم در هر فنجان ½ فنجان / 120 میلی لیتر پخته شده)، یا سبزیجات سبز (3 گرم در هر ½ فنجان / 120 میلی لیتر پخته شده)

 

 

 

3-      غذاهایی که فیبر کمتری دارند را کمتر مصرف کنید.اضافه کردن فیبر به ؤزیم غذایی شما نمی تواند به اندازه اضافه کردن مواد غذایی حاوی فیبر موثر باشد.گوشت ، پنیر و غذاهای فرآوری شده شامل میزان کمی فیبر می باشد و یا اصلا فیبر ندارند. و اگر میزان زیادی از این مواد مصرف کنید منجر به مدفوع سفت می گردند و اگر دچار یبوست شدید از این مواد به میزان خیلی کم مصرف کنید و سعی کنید این مواد را با مواد حاوی فیبر جایگزین کنید.

 

 

 

4-      از خوردن شیر اجتناب کنید.برای چند روز از خوردن شیر و سایر محصولات لبنی اجتناب کنید تا ببینید که به چه میزانی این مسئله می تواند کمک کننده باشد.بسیاری از مردم در هضم لاکتوز دچار مشکل می باشند که می تواند در آنها باعث گاز یا یبوست گردد.

 • بسیاری از افرادی که لاکتوز را نمی توانند تحمل کنند می توانند از ماست پروبیوتیک و پنیرهای سفت استفاده کنند.

 

5-      به دیگر محصولاتی که می توانند باعث یبوست گردند توجه کنید.محصولات زیر در اعتدال می باشند اما اگر به مزان زیادی در رزیم غذایی شما مصرف گردند می تاوانند در شما باعث یبوست گردد.

 • گوشت های با چربی زیاد
 • تخم مرغ
 • دسرهای زیاد از حد چرب و شیرین
 • غذاهای فرآوری شده(معمولا فیبر کمی دارند)

 

 

 

6-      از مکمل های منیزیم استفاده کنید.شواهد بسیار کمی در این زمینه وجود دراد اما بسیاری از پزشکان و بیماران آنرا مفید می دانند. برای بزگسالان بیشتر از 350 میلی گرم در روز و برای بچه های با سن 4 تا 8 بیشتر از 110 میلی گرم مصرف نگردد.

 • سبوس هم دارای منیزیم و هم دارای فیبر می باشد و یک انتخاب عالی می باشد.
 • منیزیم برای افراد با اختلالات کلیوی بسیار خطرناک می باشد.

 

 

7-     در مورد دیگر مراقبت های خانگی مراقب باشید.در تقریبا بیشتر موارد،تغییرات در در غذاها و نوشیدنی ها باید تا زمانی باشد که شما دچار یبوست می باشید و در آینده دیگر لازم نیست از این روند پیروی کنید. مکمل های غذایی (علاوه بر مکمل های فیبر) و داروهای خانگی به ندرت لازم است ، و بدن صحبت با دکتر استفاده از آنها غیرعاقلانه است.

 •        متداول ترین مراقبت خانگی شامل روغن های معدنی و روغن کرچک می باشد.این موارد موثر می باشد اما باید به عنوان اخرین راهکار استفاده گردد.استفاده بیش از حد می تواند باعث نقص ویتامین و یبوست اضافی گردد.اگر شما از داروهای رقیق کننده خون ، آنتی بیوتیک ، مراقبت های قلبی و مراقبت های استخوانی استفاده می کنید اکیدا از این مواد استفاده نکنید.

روش 2

تغییرات در سبک زندگی

 

 

 

 

1-      با توجه به نیاز بدون تاخیر از توالت استفاده کنید.به محض نیاز و حرکت روده از توالت استفاده کنید.تاخیر در استفاده می تواند یبوست را بدتر کند.

 

 

 

2-      زمان کافی برای توالت کردن را اختصاص دهید.فشار در توالت کردن می تواند منجر به پیچیدگی های در آوری چون هموروئید و یا شکاف هتای مقعدی گردد.بنابراین زمان کافی به سیستم گوارش خود برای حرکت نرمال را بدهید.

 • 15 تا 45 دقیقه بعد از صبحانه هر روز به توالت بروید.شما ممکن است هر روز حرکات روده ای نداشته باشید (حتی اگر سالم باشید) اما برای ترغیب آن این زمان بسیار مناسبی می باشد.

 

 

3-      موقعیت های نشستن خود را در توالت تغییر دهید.یک مطالع نشان داده است که چمباتمه زدن یا قوز کردن می تواند به حرکات سریعتر و راحت تر روده منجر گردد.کسانی که نمی توانند به صورت چمباتمهخ بنشینند می توانند موارد زیر را تست کنند.

 • با دست های روی ران کمی به سمت جلو خم شوید.
 • پاهای خود را روی یک تخته بگذارید به طوری که زانوی شما بالاتر از کمرتان قرار بگیرد.
 • به جای زور زدن با دهان باز یک تنفس عمیق بکشید.اجازه دهید شکم شما باد کند سپس به ارامی ماهیچه ها را سفت کنید تا در محل قرار بگیرد .اسفنکتر را آرام کنید.
 • این تمرین تنفسی را بیشتر از سه دفعه تکرار نکنید. و اگر هنوز حرکت روده نداشتید.از توالت بیرون بیایید و یا در آنجا کمی روزنامه و کتاب بخوانید.

 

 

4-      به طور منظم ورزش کنید:ورزش می تواند روده ها را تحریک کند،حتی اگر شامل یک پیاده روی 10 دقیقه ای چندین بار در روز باشد.تمرینات ایروبیک مانند دویدن یا شنا به طور خاص می تواند موثر باشد.

 

 

 

5-      از حرکات کششی یا یوگا استفاده کنید.این یکی دیگر از حرکات سبک می باشد که می توان باعث تسریع در هضم گردد..بعضی از مردم به طور خاص یوگا را موثر می دانند ، شاید به آن دلیل که باعث کشش شکم می گردد.

روش 3

از ملین ها استفاده کنید

 

 

 

1-      با دکترتان صحبت کنید اگر ریسک پیچیده شدن اوضاع وجود دارد.این ایده بسیار خوبی است تا قبل استفاده از هر ملینی با دکتر خود مشورت کنید.افراد در موارد خاص باید برای اینکه دچار مشکلات سلامتی نشوند با دکتر خود مشورت کنند

 • زنان حامله
 • بچه های 6 ساله یا جوانتر
 • هر شخصی که از داروهای دیگر استفاده می کند(اگر شما از هر ملینی استفاده می کنید برای اینکه از ملین دیگری استفاده کنید حداقل 24 ساعت صبر کنید)
 • افرادی که با دردهای شکمی مواجه هستندو دچار گرفتگی شکمی هستند  و یا حالت تهوع و یا استفراغ دارند باید ار خوردن ملین ها اجتناب کنند و به پزشک مراجعه نمایند.

 

 

2-      با ملین های فشرده شروع کنید.همچنین مکمل های فیبر نیز نامیده می شوند و مشکلات فیبر رژیم غذایی را شامل می شوند .اما بر خلاف دیگر ملین ها این ها در استفاده روزانه امن می باشند اما دو تا 3 روز ممکن است طول بکشد تا کار کند. گاهی اوقات موجب نفخ دردناک و گاز می شوند، مخصوصا در موارد شدید یبوست یا افرادی که به طور معمول رژیم کم فیبر دارند.این مسئله را با نوشیدن 8 تا 10 لیوان اب در روز به حداقل برسانیدو به تدریج به دوز مورد نظر برسانید و البته از خوردن این نوع ملین ها قبل از خواب اجتناب کنید.

 • در این دسته ممکن است پسلیوم وجود داشته باشد که می تواند برای بعضی ها آلرژی ایجاد کند.

 

 

3-      از ملین های روان کننده برای درمان سریع استفاده کنید.این روان کننده های ارزان قیمت مدفوع را روان می سازند با روغن های معدنی  و مواد مشابه برای عبور آسان. آنها معمولا ظرف 8 ساعت اعمال می شوند، اما فقط برای تسکین سریع مناسب هستند و استفاه زیاد منجر به نقص ویتامین می گردد

 • اگر از مراقب های دیگری استفاده می کنید با دکتر خود قبل از استفاده از ملین های روان کننده مشورت بگیرید.چرا که این مواد با تسریع عبور مدفوع میزان جذب این مواد را می تواند کاهش دهد.

 

 

4-      برای تسکین کلی از عوامل اسمزی استفاده کنید.این عوامل به مدفوع کمک می کند تا آب بیشتری جذب کرده و اسانتر عبور کند و طی دو تا سه روز تاثیر گذار می باشند.این مواد برای تاثیر به میزان زیادی آب نیاز دارند و همچنین برای اجتناب از گاز و گرفتگی عضلانی.

 • سالمندان، افراد مبتلا به دیابت و افرادی که دارای مسائل قلب یا کلیه هستند، باید به طور منظم برای عدم تعادل الکترولیتی و کم آبی بدن هنگام مصرف این داروها مورد نظارت قرار بگیرند.
 • ملین های سالین یک نوع ملین اسمزی هستند.

 

5-      از نرم کننده های مدفوع برای مسائل کوتاه مدت استفاده کنید.نرم کننده های مدفوع(امولینت ها) معمولا بعد از زایمان و یا جراحی تجویز می گردند و یا برای بیمارانی که نیاز دارند تا زور نزنند.این موارد تاثیر ضعیفی دارند ، اما نیاز به اب زیادی دارند و برای مدت کوتاهی باید استفاده گردند.

 

 

6-      برای حالات شدید از ملین های محرک استفاده کنید. این ملین ها ملین هایی هستند که اصلا بدون تجویز پزشک داده نمی شوند و در طی 12 ساعت با انقباض ماهیچه های روده باعث تسکین می گردند و باید به ندرت استفاده گردند و استفاه مکرر باعث آسیب به روده می گردد و حرکات روده شما را در آینده به دارو وابسته می کند.

 • برچسب را برای فنولفاتالین که موجب سرطان می گردد را چک کنید.
 • این نوع از دارو می تواند موجب اسهال و گرفتگی گردد.

 

 

7-      برای تجویز دارویی به یک دکتر مراجعه کنید.اگر داروهای دم دستی در طی 3 روز کار نکرد به دکتر مراجعه کنید و دکتر داروها یا آزمایش های زیر را ممکن است به شما پیشنهاد بدهد:

 • یک ملین تجویزی مانند لوبی پروستون یا لینوکلوتاید.این مواد ممکن است برای استفاده بلند مدت مناسسب باشد.
 • انما می تواند به راحتی ملین ها را به محل مورد نظر مشکل منتقل کند تا مدفوع سفت شده را نرم کند .
 • اما اگر دکتر شما به موارد سخت تر مظنون باشد می تواند آزمایش خون ، نمونه برداری مدفوع،اشعه ایکس، معاینه روده، تست انما یا کولونوسکوپی  را درخواست کند.