چطور لک های ناشی از آبهای سخت را پاک کنیم

 

آب  سخت آبی است که دارای مقدار بالایی مواد معدنی ته نشین مانند آهک، سیلیس، و کلسیم می باشد .

موقعی که اب خشک می شود مواد ته نشین روی آن می ماند و لکه های ناخوشایندی روی سطوح شیشه ای و سرامیکی و استیل باقی می گذارند. به طور خاص در سرویس های بهداشتی و اشپزخانه ها. اگر چنانچه شما از دیدن این سفیدک ها و ته نشست های قهوهای در محیط زندگیتان خسته شده اید حتما این مطلب را بخوانید. شما می توانید از سرکه و مواد قوی تر برای پاک کردن انها استفاده کنید.مرحله یک را برای درخشان کردن سطوح آشپزخانه و سرویس بهداشتی می توانید انجام دهید.

روش 1

پاک کردن لک های سبک

 

 

 

1-      محلول سرکه بسازید.سرکه ارزان و طبیعی می باشد.سرکه سفید راهکاری بسیار عالی و درخشان کننده برای پکا کردن لک های سفید می باشد.می توانید از ترکیب 50/50 آب و سرکه سفید به صورت اسپری استفاده کنید.

  • اگرچنانچه از اسپری های شیمیایی و یا دیگر مواد استفاده کرده اید قیل از استفاده از ترکیب آب و سرکه مطمئن شوید که سطح مورد نظر را به طور کامل شسته اید.
  • به طور مرتب از این ترکیب استفاده کنید.سرکه سیب و دیگر انواع سرکه برای استفاده در این ترفند مناسب نمی باشند.

 

 

2- سرکه را روی سطوح کف آلود اسپری کنید.اینکه درب دوش شیشه ای،سینک یا کاشی های کف باشد می توانید سرکه را روی آن سطوح اسپری کنید.سرکه بوی تندی دارد اما برای چنان سطوحی غیر از چوب کاملا ایمن می باشد.سطح را به طور کامل اسپری کنید.مطمئن شوید که از هیچ لکی رد نشده اید.

 

 

3- سطوح را با یک حوله تمیز کنید.لک های سبک باید برطرف شوند.اگر ترجیح می دهید می توانید یک پارچه را با سرکه آغشته کنید و بعد از آن برای سطوح استفاده کنید.

 

 

4- آبکشی کنید و سپس سطح را بایک پارچه تمیز کنید.سپس با یک پارچه انرا خشک کنید.مطمئن شوید که به طور کامل خشک شده است.در غیر این صورت آب لک های بیشتری را ایجاد خواهد کرد.

 

 

5- شیر و سر دوش ها را تمیز کنید.به صورت دوره ای سردوش ها را باز کنید و آنها را در سرکه بگذارید تا به خوبی خیس بخورند.یک مشواک به شما کمک خواهد کرد تا ته نشست های سخت را تمیز کنید.

 

 

6- توالت را هم تمیز کنید.کاسه توالت هم ممکن است دارای لکه های سخت شده باشد. 1 ½ فنجان سرکه را در کاسه توالت بریزید.از یک نظیف کننده توالت برای تمیز کردن تا زمانی که تمامی لکه ها برطرف گردد استفاده کنید سپس از آب پر فشار برای آبکشی سرکه ها استفاده کنید.

روش 2

خلاص شدن از سفیدک های سخت تر

 

 

 

1-      سعی کنید برای مدتی سرکه روی لک های سخت تر بماند.اگر یک پارچه را با سرکه اغشته کنید و اجازه دهید برای مدت طولانی تری روی سطح لک مانند سخت بماند زمان بیتری برا شکستن مواد معدنی دارد.برای 5 تا 10 دقیقه اجازه دهید روی سطح بماند قبل از اینکه اقدام به تمیز کردن آن کنید.می توانید از یک تمیز کننده یا برس برای پاک کردن لک های سخت تر استفاده کنید.

 

 

 

2-      از یک تمیز کننده با هیدروکلریک اسید استفاده کنید.از یک تمیز کننده حمام برای رهایی از دست این لک ها استفاده کنید.این اخرین راهکار می باشد چرا که هیدر.کلریک اسید یک ماده شیمیایی سخت می باشد .قبل از استفاده مطمئن شوید که محیط دارای تهویه مناسب می باشد.سپس اقدام به اسپری همه کاره کنید.سپس ن را پاک کنید و سپس آنرا با آب آبکشی کنید و خشک کنید.

  • در زمان استفاده از هیدروکلریک اسید از دستکش استفاده کنید.

روش 3

جلوگیری از ایجاد لکه های سخت

 

 

1-      سطوح را پس از استفاده خشک کنید.پس از استفاده از حمام یا توالت.یا پس از آب ریختن در آشپزخانه.از یک حوله برای خشک کردن سطوح استفاده کنید.این کار باعث می شود تا لکه ها قبل از خشک شدن از روی سطح پاک گردد.

 

 

2-       از پودر ها یا مایع های نرم کننده آب استفاده کنید.می توانید از نرم کننده های آب در ماشین لباسشویی برای جلوگیری از ته نشست های کلسیم استفاده کنید.نرم کننده های پودری یا مایع در مغازه ها موجود می باشد.

 

 

4-      یک سیستم نرم کننده اب استفاه کنید.اگر آب بسیار سخت می باشد و شما از پاک کردن این لک ها خسته شده اید می توانید یک سیستمی که مواد معدنی و کلسیمی را حذف می کند استفاه کنید.این مورد بسیار گران می باشد اما می تواند مشکل را تا حدودی حل کند.