چطور کولیت را مدیریت کنیم

کولیت اولسراتیو یکی از متداول ترین قالب های بیماری التهابی روده می باشد.بر خلاف بیماری کرون که همه بخش های سیستم گوارش را تحت تاثیر قرار می دهد، کولیت  تنها کولون و رکتوم را تحت تاثیر قرار می دهد. این شرایط مزمن باعث می شود که پوشش کولون دارای  التهاب و تحریک شود، زخم های باز (زخم) تولید کند، دارای عفونت و مخاط نیز می باشد، درد شکمی و گرفتگی، اسهال و خونریزی از رکتوم شایع ترین نشانه های UCهستند. در حالی که UC می تواند دردناک و ناخوشایند باشد، گام های گوناگونی برای کنترل و موفقیت شما وجود دارد.

روش 1

فهم کولیت

 

 

 

به خاطر داشته باشید که شما باعث کولیت خودتان نشده اید.اگرچه دانشمندان هنوز متوجه نشده اند علت کولیت چه می باشد این بیماری به نظر می رسد دارای حالتی ژنتیکی است که ممکن است توسط عوامل محیطی تحریک شود.به کولیت به مانند یک زکام بهاره فکر کنید، اگر شما زکام بهاره دارید، شما دارای حالتی ژنتیکی هستید که باعث خارش چشم ها و یا ابریزش بینی با وجود گرده می شود.اگرچنانچه شما هیچگاه در معرض گرده قرار نگیرید این شرایط هیچ گاه در شما ایجاد نمی شود و اگر در شرایط قرار بگیرید شما دارای حساسیت خواهید شد.بنابراین شما مسئول گرده و ژنتیک نمی باشید!به طور مشابه همین شرایط در مورد کولیت صدق می کند.

 

 

 

2- بدانید که در دوره هایی ممکن است کولیت شما دوباره بازگردد با علائم کمی.بعضی از افراد ماهها یا سال ها را بدون هیچ گونه علامتی از UC تجربه می کنند.درمان مناسب این دوره های بهبودی را افزایش خواهد داد.تنها 5 تا 10 درصد بیماران کولیت در همه زمان ها علائم کولیت را خواهند داشت، و خوشبختانه حتی بیماران حاد دارای گزینه های درمان هستند.

 

 

3- با خیال راحت بدانید که اکثریت بیماران کولیت زندگی ای طبیعی دارند.به احتمال زیائدی شما اکثریت زندگی خود را در دوره بهبودی سپری خواهید کرد.با درمان مناسب این بیماری تهدید کننده زندگی نمی باشد.شما می توانید انتظار داشته باشید که از روابط خود و ازدواجتان، بچه ها، شغل و دیگر لذت های زندگی بهره مندشوید.

روش2

با یک رژیم غذایی مناسب خود را وفق دهید

 

 

1-      اگرچه اکثریت بیماران UC به تعدادی از غذاها حساسیت دارند.حساسیت های شما می تواند متنوع باشد. به عنوان یک نتیجه رژیمی شناخته شده برای UC وجود ندارد.غذاهایی ر ا که می خورید یادداشت کنید و اینکه چه احساس و حالتی را در شما در پی دارد را در آن بنویسید.از این اطلاعات برای توسعه رژیمی که برای شما مناسب می باشد استفاده کنید.

 • تا جایی که ممکن است از رژیم غذایی متناسب و متعادل استفاده کنید.اگرچنانچه می دانید که نمی توانید غذاهای مشخصی را مصرف نکنید، از دکتر خود برای گرفتن مکمل های ویتامین بریا جایگزینی مواد مغذی کلیدی مشورت بگیرید.
 • توجه داشته باشید که هر گونه اماده سازی برای مصرف مناسبتر غذاها مناسب تر می باشد- برای مثال بخارپزکردن سبزیجات یا مصرف محصولات لبنی کم چربی یا فاقد چربی

 

 

2- از باقی مانده یا ته مانده های غذایی استفاده نکنید.می توانید از موارد زیر استفاده کنید.

 • محصولات غله شامل نان سفید تصفیه شده ، شیرینی های ساده ، نان تست ، غلات پخته شده ، برنج سفید و رشته فرنگی و پاستای تصفیه شده.
 • میوه های نرم فاقد هسته و پوست شامل موز ، طالبی ، عسلک ، میوه های پخته شده یا کنسرو شده و آووکادو
 • سبزی های خوب پخته شده و کنسرو شده بدون هسته ، مارچوبه، چغندر، لوبیا سبز، هویج، قارچ، اسفناج، اسکواش (با دانه های جدا شده)، کدو تنبل و سس گوجه فرنگی.
 • سیب زمینی بدون پوست
 • محصولات لبنی در حد اعتدال به شرط اینکه عدم تحمل لاکتوز نداشته باشید.
 • همه گوشت ها به شرط اینکه برش ها کوچک و نرم  باشد.تخم مرغ هم خوب است.
 • بسیاری از چاشنی ها، از جمله کره، روغن گیاهی، سس گوجه فرنگی، سس مایونز، خامه ترش، سس های نرم، سس سویا، ژله ، عسل و شربت
 • قهوه یا چای بدن کافئین، نوشابه های گازدار بدون کافئین، شیر، آب سبزیجات منجمد و آب میوه بدون دانه و یا ساقه مانند آب سیب

 

 

3- به میزان کافی آب بنوشید.هر روز میزان زیادی آب بنوشید.آب بهترین مورد می باشد.

 • با خود یک بطری داشته باشید که در روز خود را هیدراته نگاه دارید.

 

 

4- در طول روز چندین وعده غذایی کوچک داشته باشید.برای بدن شما بهتر است تا چندین وعده غذایی کوچک داشته باشید تا هضم اسان تری داشته باشید تا سه وعده غذایی بزرگ.دز زمان برنامه ریزی برای یک برنامه غذایی میان وعده ها را هم در نظر داشته باشید برای زمانی که در بیرون می باشید.

 

 

5- در مورد محرک های رایج مراقب باشید.دانه ها ،آجیل ها و نارگیل ، محصولات غلات کامل ، میوه های خام یا خشک شده ، سبزیجات خام ، حبوبات ، عدس و توفو؛ گوشت سخت یا خرد شده، کره بادام زمینی ترد مرباهاا یا مارمالاد؛ ترشی و سایر غذاهای ذخیره شده ، ذرت بو داده؛ و آبمیوه های حاوی ریزدانه های میوه ممکن است باعث مشکلاتی برای مبتلایان به UC شود. توجه داشته باشید که بسیاری از این غذاها در شرایط دیگر به شدت سالم هستند. باز هم، آزمایش ها کلیدی است. اگر شما می توانید برخی از این غذاها را تحمل کنید، قطعا باید آنها را بخورید و مواردی که باعث ناراحتی شما می شود را حذف کنید.

 

روش 3

در سبک زندگی خود تغییر ایجاد کنید.

 

 

1-      استرس خود را کنترل کنید.استرس باعث ایجاد کولیت نمی شود و تورمی که علائم شما را تشدید می کند را هم زیاد نمی کند. استرس به هر حال سیستم گوارشی شما را طور دیگری تحت تاثیر قرار می دهد.اگر شما از اسهال ناشی از UC رنج می برید. شما می خواهید تا از حرکات روده ای دیگر که استرس تولید می کند اجتناب کنید.

 • با استفاده از مدیتیشن سطوح استرس خود را کاهش دهید و یا از دیگر روش های آسوده سازی یا تنفس استفاده کنید.در روز کمی زمان به بستن چشم هایتان و آسوده سازی خود اختصاص دهید چرا که کمک می کند تا استرس خودرا کاهش دهید  و در ضمن حرکات روده را کاهش دهید و آرام کنید.
 • از یک ماشین بایوفیدبک برای کاهش سختی ماهیچه استفاده کنید، ضربان قلب را کاهش دهید و کاهش استرستان
 • یوگا و تای چی کار کنید.

 

 

2-      به طور مرتب ورزش کنید.حتی یک ورزش ملایم می تواند استرس شما ، اضطراب را کاهش دهد و عملکرد روده را بهبود دهد.با دکتر خود برای یک برنامه تمرینی منظم مشورت کنید.

 • در حالیکه جذب آب در طول ورزش برای هر کسی بسیار مهم می باشد اما اگر دچار کولیت می باشید این بسیار مهم می باشد که قبل از ورزش و در حین آن آب کافی بنوشید.

روش 4

درمان های خانگی را دنبال کنید.

 

 

1-      زرچوبه بیشتری مصرف کنید. مطالعات نشان داده اند که کورکومین موجود در زردچوبه، ادویه ای که اغلب در کاری استفاده می شود، خواص ضد التهابی دارد. در حالی که تحقیقات بیشتری لازم است، یک مطالعه نشان داد که بیماران با مصرف مواد غذایی حاوی زردچوبه علائم و نیاز آنها به داروهای دیگر را کاهش دادند.

 • بسیاری از کاری ها که حاوی زردچوبه هستند می تواند کاملا تند باشند مراقب باشید تا از تحریک روده بزرگ جلوگیری شود.
 • افراد مبتلا به بیماری کیسه صفرا، ریفلاکس گوارشی، سرطان های مرتبط با هورمون، و یا کسانی که در داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنند نباید زردچوبه مصرف کنند.

 

 

2-      مصرف روغن ماهی را افزایش دهید.اسیدهای چرب امگا 3 که در روغن ماهی یافت می شود می تواند علائم UC و دوره های عود آن را کاهش دهد. برخی مطالعات نشان می دهد که روغن ماهی در ترکیب با داروهایی مانند سولفاسالازین می تواند موثر باشد. توجه داشته باشید که نتایج مطالعات ترکیبی هستند و گاهی اوقات روغن ماهی ممکن است باعث اسهال شود.

 • اگر از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید از مصرف روغن ماهی اجتناب کنید.

 

 

3-      پروبیوتیک ها را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.روده های ما شامل باکتری های خوبی است که از ایجاد تاثیر بد باکتری های بد جلوگیری می کنند.اسهال مداوم کثرت باکتری های خوب را کاهش می دهد.غذاهایی مانند دوغ شامل محیط کشت زنده یا پروبیوتیک _باکتری های خوب است که می تواند تعداد آنها را در روده شما زیاد کند و علائم کولیت را کاهش دهد.

 

 

4-      از مکمل های فولیک اسید استفاده کنید.تعداد زیادی از افرادی که دچار کولیت هستند میزان اسید  فولیک در بدن آنها پایین می باشد.داروهای متداول کولیت می تواند این مسئله را بدتر کند.مصرف میزان کافی فولیک اسید به کاهش ریسک سرطان روده بزرگ را کاهش می دهد.

 • توجه داشته باشید که اسید فولیک می تواند کمبود ویتامین B12 را مهار کند.با دکتر خود درباره یک رژیم غذایی که به شما اجازه می دهد تا میزان کافی  از هر دو ماده مغذی را مصرف کنید مشورت کنید.

 

 

5-       مکمل های N-استیل گلوکوزامین را در نظر بگیرید. برخی تحقیقات نشان می دهد که مکمل ها یا دشمنان حاوی این ماده می توانند علائم بیماری های التهابی روده را بهبود بخشد. برای تعیین اینکه آیا گلوکوزامین در درمان UC مفید است، مطالعات بیشتری لازم است.

 • مانند بسیاری از درمان ها، N-acetyl گلوکوزامین می تواند اثر منفی روی داروهای رقیق کننده خون داشته باشد

 

 

6-      درمان های گیاهی را پیگیری کنید بیماران کولیت با استفاده از انواعی از مراقبت های گیاهی بهتر شده اند.با یک دکتر در مورد اینکه چه موردی برای شما مناسب می باشد مشورت کنید.توجه داشته باشید که این موارد با سایر داروهای شما تداخلی نداشته باشد.

 • دانه های اسفرزه در صورتی که به همراه سایر مراقبت ها استفاده شود می تواند دوره های بهبود را طولانی کند.این فیبر غیر محلول در صورتی که شما در دوره تشدید بیماری باسید می تواند بیماری را تشدید کند بنابراین لازم است با پزشک خود در مورد استفاده از آن مشورت کنید.بعضی از بیماران کولیت با استفاده از فیبرهای محلول مانند دانه کتان یا سبوس جو بهتر نتیجه می گیرند.
 • کندر دارای خواص ضدالتهابی می باشد و برخی مطالعات نشان داده است که می توانند مانند داروهایی مثل سولفاسالازین عمل کند.
 • نارون قرمز یک تسکین دهنده می باشد.که می تواند از بافت های تحریک شده محافظت کرده و در بهبود آن را ارتقا دهد.اما هرگز نباید بوسیله زنان حامله استفاده گردد.
 • مارشمالو(گل ختمی) همچنین یک تسکینن دهنده می باشد.اگر دچار دیابت می باشید یا از دیگر داروها استفاده می کنید شامل لیتیوم از استفاده مارشمالو اجتناب کنید
 • بابونه اغلب به عنوان یک چای به منظور تسکین دستگاه گوارش دم می شود. اگر آلرژی دارید، از بابونه اجتناب کنید. این گیاه همچنین می تواند خواص استروژنیک داشته باشد، بنابراین اگر شما هر گونه بیماری مرتبط با هورمون دارید، با احتیاط بیشتر از بابونه استفاده کنید.

 

 

7-      از طب سوزنی استفاده کنید.بعضی از مطالعات نشان داده است که طب سوزنی می تواند بعضی از علائم کولیت را بهبود بخشد.طب سوزنی در کاهش استرس نیز خوب عمل می کند

 

روش 5

درمان کولیت با دارو

 

 

1-                  با دکتر خود در مورد داروهای ضد التهاب مشورت کنید.این داروها معمولا اولین مرحله در درمان کولیت و دیگر بیماری های التهابی روده می باشد.

 • آمینوسالیسیلات هایی مانند سولفاسالازین می توانند به طور موثر علائم UC را کاهش دهند. این دارو می تواند انواع عوارض جانبی مانند پریشانی گوارشی و سردرد ایجاد کند. سایر داروها در این خانواده شامل مسالیمین، بالسالازید و اولسالازین هستند. این داروها در فرم خوراکی و انما یا شیاف موجود است.
 • کورتیکواستروئیدها، از جمله پردنیزون و هیدروکورتیزون، به طور کلی زمانی استفاده می شود که UC به میزان متوسط تا شدید به دیگر درمان ها پاسخ نمی دهد.آنها به صورت خوراکی، داخل وریدی یا از طریق انما یا شیاف ارائه می شوند. استروئیدها می توانند عوارض جانبی زیادی داشته باشند، بنابراین معمولا در طولانی مدت استفاه نمی شوند.

 

 

2-                  با دکتر خود در مورد سرکوبگرهای سیستم ایمنی صحبت کنید.این داروها التهاب را نیز کاهش می دهند. اما آنها این کار را با هدف قرار دادن پاسخ ایمنی که التهاب ایجاد می کنند، انجام می دهند. گاهی اوقات آنها در ترکیب با یک کورتیکواستروئید استفاده می شوند.

 • آزاتیوپرین و مرکاپتوپورین سرکوب کننده های سیستم ایمنی بدن اغلب برای بیماران UC تجویز می شوند.
 • Infliximab, adalimumab, golimumab داروهای زیستی یا سرکوبگرهای سیستم ایمنی می باشند که با خنثی سازی پروتئینی که سیستم ایمنی بدن شما تولید می کند عمل می کند. این داروها به طور کلی برای بیماران متوسط و شدید UC تجویز می شود.
 • Vedolizumab  اخیرا برای بیمارانی که به سایر انواع داروهای سرکوب کننده های سیستم ایمنی پاسخ نداده است، تایید شده است

 

 

3-      از درمان های بدون نسخه برای کمک به مدیریت علائم کولیت کمک بگیرید.قبل از شروع هر گونه رژیم دارویی جدید با پزشک خود موضوع را در میان بگذارید. پزشکان اغلب یک یا چند مورد زیر را علاوه بر دارو تجویز می کنند:

 • آنتی بیوتیک ها، به ویژه هنگامی که یک حمله جدید باعث ایجاد تب می شود.
 • داروهای ضد اسهال، به ویژه اگر اسهال شما شدید باشد.
 • استامینوفن برای تسکین درد کم. توجه داشته باشید که ایبوپروفن، ناپروکسن سدیم و دیکلوفناک سدیم می توانند علائم UC را بدتر کنند و از این رو باید اجتناب شود.
 • مکمل های آهن برای مبارزه با کم خونی، به خصوص اگر خونریزی داشته باشید

 

 

4-      با دکتر خود در مورد درمان های جراحی صحبت کنید.بین 20 تا 30 درصد مردم با کولیت سرانجام احتیاج به نیاز به انجام کولکتومی (حذف کولون) یا پروکتوکوکتومی (حذف کولون و رکتوم) به علت خونریزی شدید، بیماری شدید، پارگی کولون، و یا خطر ابتلا به سرطان می باشند. معمولا جراحی بیماری را به طور کامل از بین می برد. جراح شما یک کیسه داخلی را از بخشی از روده کوچک ایجاد می کند که به داخل مقعد شما خالی می شود و به شما اجازه می دهد که ضایعات نسبتا نرمال را دفع کنید.

 • توجه داشته باشید که گاهی اوقات امکان ایجاد کیسه داخلی وجود ندارد. اگر این مورد باشد، جراح شما یک شکاف دائمی در شکم شما ایجاد می کند (یک کالوستومی)،که  از طریق آن مدفوع در کیسه ی متصل دفع می گردد.

 

 

5-       آزمایش غربالگری سرطان را منظم انجام دهید. UC خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهد، بنابراین مهم است که برای کولونوسکوپی مراقبتی در هر یک تا دو سال اقدام کنید.